Haber

Belçika’nın aradığı baron Türkiye’de yakalandı

Belçika’da aranan uyuşturucu baronu Türkiye’de yakalandı.

BBC News’ten Yusuf Özkan’ın aktardığı habere göre, suç örgütleri arasında “Kara” ve “Narkos” lakaplarıyla tanınan Fas asıllı uyuşturucu baronu, seyahat belgesini kaybettiği gerekçesiyle tutuklandı. bir süre yaşadığı Türkiye’de kayak tatilinden dönerken.

Belçika makamları Türkiye’den El M.’yi iade etmesini istedi. Ancak Belçika medyası, Sabancı suikastı zanlısı Fehriye Erdal’ın kararı nedeniyle Türkiye’nin iadeyi engelleyebileceğini yazdı.

Yine Belçika basınına göre, Güney Amerika merkezli kokain ticaretinin en değerli aktörlerinden biri olarak görülen 38 yaşındaki Abdelilah El M., eşiyle görüntülü görüşme yaptığı sırada Türk polisi tarafından durduruldu. cep telefonu.

Belçikalı uyuşturucu zanlısı, ikamet durumu ve eksik belgeleri nedeniyle “Madonna” lakaplı kuzeni Karim El M. ile birlikte gözaltına alındı.

Belçika Adalet Bakanı Vincent Van Quickenborne, Abdelilah El M.’nin tutuklandığını “Aranan listemizin başında, aslında Türkiye’de tutuklandı” sözleriyle doğruladı.

Belçika, İstanbul’daki geçici gözaltı merkezinde tutulan El M.’nin iadesini talep etti.

Medyaya göre, Fehriye Erdal kararı nedeniyle Türk makamlarının Belçika makamlarına tepki gösterdiğini ve bu nedenle El M.’nin iadesinde zorluklara neden olabileceğini iddia ediyor.

Sabancı cinayeti nedeniyle Bruges Mahkemesi tarafından 15 yıl gıyaben hapis cezasına çarptırılan Fehriye Erdal, kararın ardından izini kaybettirdi.

Türkiye’nin iade talepleri başarısızlıkla sonuçlandı. Belçika polisinin en çok aranan suçlular listesinde yer alan Erdal, 2017’den beri yakalanamadı.

Türkiye, Belçika polisini duruşmadan önce Erdal’ı tutuklamamak ve kaçmasına izin vermekle suçluyor.

haber-kuluncak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu